Opowieść o falach eteru nad Daugavą (nie lubię polskiej nazwy rzeki - Dźwina) nie byłaby jednak kompletna bez chociażby krótkiej, ale ciekawej lekcji historii współczesnej która wyjaśni przyczyny istnienia "dwóch światów" w odbiornikach radiowych w Rydze.
Na pierwszy rzut oka "dwa światy" pozostają niewidoczne, dominuje jeden. Rozejrzawszy się dookoła - na ulicach, szyldach sklepów, tabliczkach przystanków, reklamach outdoor, zobaczymy wyłącznie napisy w języku łotewskim. Dla nieznającego go turysty świat ów wydaje się zupełnie obcy i niedostępny, choć - to moje wrażenie - zupełnie obcy język fascynuje, zachęca do szukania schematów i... budzi (mniej lub bardziej trafne) skojarzenia:
|
| ||||
|
Wystarczy jednak wejść w kontakt z mieszkańcami miasta, by przekonać się że istnieje drugi świat, który stanowi klucz do pierwszego. Kllucz, który ułatwia dogadanie się i otwiera dusze obcych ludzi...
Podczas tego samego wyjazdu - cztery dni wcześniej byłem też w Wilnie, a w Rydze odczułem to jeszcze bardziej - po kilku początkowych próbach z angielskim zaniechałem dalszych, bowiem okazało się że to jednak rosyjski wszędzie "otwiera drzwi", umożliwia porozumienie się i sprawnie załatwia większość spraw. Oczywiście w obu miastach miło było przywitać się czy podziękować w lokalnym języku - "aciu" czy "paldies", ale podczas całego wyjazdu zarówno w sprawach organizacyjnych, jak i swobodnych rozmów o życiu z mieszkańcami wiódł rosyjski. A może to mój entuzjazm że po paru latach nauki języka można dzięki niemu osiągnąć tak wiele? W każdym razie, rosyjski wytworzył wrażenie niemal wszechobecnego w mowie!
Jednak jakkolwiek nie byłby przydatny, jego obecność na Łotwie jest nieco problematyczna...
Po odzyskaniu niepodległości w 1991r., doszło do niecodziennej sytuacji - obywatelstwo nadbałtyckiej republiki przyznano tylko mówiącym po łotewsku, zapominając że rosyjskojęzyczni to nie tylko "spadek" po ZSRR, ale w wielu przypadkach choć zrusyfikowani, to nadal etniczni Łotysze. Te kwestie mieszają się dodatkowo ze współczesną falą imigrantów z Rosji, znajdujących nad Daugavą więcej wolności i lepsze życie niż w Federacji Rosyjskiej. Niestety, ani jedni ani drudzy bez opanowania narodowego języka nie mogą liczyć na uzyskanie pełnych praw obywatelskich, w związku z czym Łotwa jest chyba pierwszym w świecie krajem z tak dużym procentem tzw. bezpaństwowców pośród mieszkańców kraju. Jest to rezultat powojennych dziejów nadbałtyckich republik; kto wie - może gdyby nie I i II wojna światowa, dziś w Rydze korzystałbym z niemieckiego?
Niedoreprezentacja rosyjskiego w przestrzeni publicznej była trochę zaskakująca (bo bardzo ułatwiłaby życie), dlatego cieszę się że moja ulubiona przestrzeń - radiowy eter, zdecydowanie lepiej odzwierciedlał społeczne i językowe proporcje.
Oto krótkie nagrania większości ryskich radiostacji, jakie zarejestrowałem w sierpniu 2014:
Do rzeczy...
12 łotewsko- i 11 rosyjskojęzycznych stacji komercyjnych rywalizuje o słuchacza w każdym segmencie - od najnowszych hitów pop i dance, piosenki oldies, po publicystykę i biznes.
Biznes. Tej tematyce przyjrzymy się na początek. Nie jest to często spotykany profil stacji radiowych w innych krajach, lecz jego obecność na Łotwie nie powinna nikogo dziwić - "bałtycki tygrys", mimo małej czkawki po kryzysowym 2009 roku, nadal rozwija się bardzo dynamicznie - zwłaszcza w segmencie outsourcingu IT.
W eterze Rygi do ludzi biznesu kierowane są dwie częstotliwości - Baltkom na 93,9 po rosyjsku i Pirma Biznesa Radio (1.B.R.) po łotewsku na 101,0. Serwisy informacyjne i audycje w obu rozgłośniach uzupełnia bardzo dobra muzyka, co sprawiło że podczas mojego pobytu chętnie do nich wracałem.
Chcąc w Rydze posłuchać jeszcze więcej tak dobrej muzyki (z przymiotnikiem "luksusowa" w tle), należało nastawić radio na 94,5 MHz FM, gdzie Radio Riga z charakterystycznym dla miasta kogutkiem (kurkiem) w logo zapewniała dobry repertuar 24/7, bez gadania.
Ambitny pop z linerem "Radio pozitiviem cilvekiem" nadaje też Radio TEV ("Radio dla Ciebie"!) . Pozytywne człowieki usłyszą na jego falach takie utwory jak m.in. Sting - Desert Rose, K.o/L.-Use somebody, Cinema Bizzarre - My obsession i wiele innych.
Jurmala - pawilon/parawan Radia Tev |
Jako niegdysiejszy lider słuchalności, SWH zabiega o odzyskanie słuchaczy np. akcjami outdoorowymi - tu billboard z głównej hali targowej Centraltirgus:
Bezpośrednim konkurentem grającego w formacie AC Radia SWH jest R.Skonto (aktualnie najpopularniejsza stacja komercyjna) i Star FM (wym. "star ef-emmmmm"). Przywołując motyw tego artykuułu - dualizm, dodam że obaj komercyjni liderzy radiowego rynku na Łotwie zadbali by dotrzeć do dwóch grup i uruchomili dodatkowe programy kierowane do rosyjskojęzycznych słuchaczy: SWH Plyuss i -od niedawna także Radio Skonto+.
Powstanie i sukces SWH Plyus oraz kilku innych rozgłośni rosyjskojęzycznych zbiegł się z zamknięciem najpopularniejszej stacji radiowej na Łotwie - Russkoje Radio (2005). W rezultacie słuchacze rozproszyli się po nowo powstałych stacjach, zaś łotewska administracja zajęła się kształtowaniem prawa medialnego tak, aby - śladem zamkniętego oddziału Russkiego Radio, jeszcze skuteczniej uniemożliwić retransmisję moskiewskich rozgłośni.
I choć prawo uszczelniło się, rynek wciąż rządzi się swoimi (np. popytem rosyjskojęzycznej ludności) i szuka luk. Koncesje są np. przyznawane dla stacji pod tajemniczymi, surowo brzmiącymi nazwami jak np. "Radio 88,6 FM" albo "Radio 99,5". Rosyjscy letnicy przyjeżdżający do Jurmały - popularnego nadbałtyckiego kurortu, na tych częstotliwościach usłyszą muzykę i audycje (nomen-omen) toczka w toczkę przypominające im rozgłośnie znane z Moskwy czy Petersburga - kolejno: Yumor FM oraz Evropę Plyus. To nie przypadek.
Oprócz klonów Evropy Plus (format CHR/top40) i Yumor FM ("wesołe radio"), w różnej formie na Łotwie nadają także inne popularne w Rosji stacje radiowe: Avtoradio (na 103,2 MHz FM), Retro FM (ze względu na brak audycji słownych i playlistę bogatą w światowe oldiesy, nie tylko w rosyjskie, jest na Łotwie retransmitowana niemal w niezmienionej postaci), Radio Baltkom jest partnerem Echa Moskwy, zaś pod aliasem "Krieves Hiti" ("Hity Rosji" - rozgłośnia "tematyczna") podstępnie "wróciło" na Łotwę Russkoje Radio. Do tego Radio PiK, które kiedyś nadawało wybrane audycje radia Mayak i Radia Rossii, a teraz postawiło na własny, czasami wręcz antyłotewski program.
Biorąc pod uwagę tak duże zainteresowanie u moskiewskich nadawców dotarciem do rosyjskojęzycznego słuchacza na Łotwie, przed kanałem państwowego radia "LR4 Domskaya Ploschad', dedykowanym dla mniejszości językowych, stoi ogromne zadanie - integracja i przekonanie tegoż słuchacza że nie jest zdany tylko na propagandę z Moskwy. LR4 ma największy zasięg spośród wszystkich rosyjskojęzycznych stacji na Łotwie. Jako ciekawostkę dodam, że raz w miesiącu na falach LR4 nadawana jest również audycja w języku polskim.
Nazwa rozgłośni "Domskaya Ploschczad'" oznacza "Plac Katedralny" - adres pod którym w zabytkowym budynku zlokalizowana jest siedziba publicznego Latvijas Radio. Oprócz LR4, są z niego emitowane: Pierwszy Program (Latvijas Radio Viens) o profilu informacyjno-publicystycznym, muzyczny Drugi Program (Latvijas Radio Divi) - najchętniej włączana stacja z oferty publicznego nadawcy. Trzeci publiczny kanał radiowy - LR3 poświęcony jest muzyce klasycznej. Mi w ofercie LR najbardziej przypadł do gustu młodzieżowo-alternatywny (choć nie idealny, bo z pewną dozą mainstreamowych hitów) program "Pieci" czyli "Piątka" na 93,1 MHz.
budynek Łotewskiego Radia przy placu Katedralnym |
Ale wróćmy na chwilkę do LR2, najchętniej słuchanego programu na Łotwie. Jaki jest jego przepis na sukces? Otóż "Radio Divi" niemal non stop nadaje wyłącznie krajową muzykę - lekką, łatwą i przyjemną. W ramach przygotowań do wyjazdu słuchałem trochę Star FM - jedynej dostępnej na satelicie stacji radiowej z LV, gdzie trafiłem na taki oto sympatyczny kawałek:
Dons - Signals
LR2 i Star FM ewidentnie różnią się stylami muzycznymi (bo Star gra przeważnie zachodni pop), natomiast wspólna dla obu łotewska piosenka jest taka sama - instrumentalna, czasami przypominająca amerykańskie country. Tradycja piosenki w narodowym języku w krajach nadbałtyckich to o wiele głębsze zagadnienie niż tylko rozrywka. Pod koniec lat 80. nastała w Estonii "śpiewająca rewolucja", która szybko przeniosła się do pozostałych republik. W ramach realizacji scenariusza wyniszczenia przez ZSRR lokalnego języka, istniało ryzyko jego (języka) zniknięcia z życia publicznego. Piosenka była formą, której ten plan nie przewidział i którą w nieagresywny sposób wykorzystały nadbałtyckie narody. Pokazały opór okupantowi organizując zgromadzenia podczas których śpiewano w ojczystym języku.
Cóż za ironia że w niedługim czasie właśnie to samo może czekać język rosyjski w łotewskim radiu i pozostanie on tylko w piosence. Nowa ustawa medialna przewiduje stopniową redukcję i nawet zniknięcie gadanej cyrylicy z mediów do 2016 roku.
Przyjęte jesienią 2014 poprawki do łotewskiego prawa medialnego przewidują konieczność całkowitego przejścia na język łotewski stacji w których językowa proporcja wynosi 1:1. W przypadku rozgłośni z przewagą języka obcego będzie możliwe zwiększenie udziału języka obcego pod warunkiem, że minimum 80% produkcji będzie zrealizowanej na terenie Łotwy. Autorom poprawek chodzi o ograniczenie "ukrytej retransmisji" programu ze Wschodu oraz wyeliminowanie faktu że Rosjanie czerpią korzyści z lokalnego rynku reklamowego. Nadchodzą trudne czasy dla stacji bazujących na kontencie z Moskwy:
http://www.lsm.lv/ru/statja/politika/novosti/kakoe-buduschee-zhdet-russkojazichnie-radiostancii-latvii.a99767/
http://by24.org/2014/09/27/latvia_going_to_ban_russian_language_on_radio/
BTW: Ciekawe jak poradzi sobie brytyjskie BBC World Service nadawane na 100,5?
* Tytuł miał początkowo brzmieć: "Ryski ruski eter radiowy"
* Tekst dotyczy stanu eteru zastanego podczas wizyty w sierpniu 2014. Od tamtego czasu zaszło kilka zmian:
- niestety dobre Radio Riga 94,5 przestało nadawać, a na jego częstotliwość przeniosło się Retro FM
- na poprzedniej częstotliwości "Retra" zaczęła grać nowa stacja - Energy
- nowa częstotliwość to 95,8 z LR6 Radio Naba (radio akademickie) - wydzielone z Pieci
- Radio TEV gra coraz bardziej komercyjnie
Więcej informacji o stacjach na Łotwie, ze stolicy i regionów, ratingi słuchalności, linki do stron i streamów, informacje o nowościach w eterze do odnalezienia na stronie: http://www.eradio.lv
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz