Od paru tygodni w niekodowanym przekazie satelitarnym można odbierać
program publicznej telewizji islandzkiej RUV - Sjonvarpid. Sygnał
dostępny jest na satelicie Thor (jak skandynawski bóg), stacjonującym na pozycji 1st. zachód. Ze względu na małą liczbę niekodowanych kanałów nie
jest on popularny w Polsce, lecz właśnie ze względu na (czasową?) dostępność
egzotycznego kanału z północnych peryferiów Europy warto zajrzeć na Thora 1W.
Islandia to jeden z nielicznych krajów w Europie, które posiadają tylko jeden kanał publiczny. W dodatku, Sjonvarpid nie emituje programów całą dobę - ramówka na poniedziałek-piątek przewiduje start pierwszych audycji dopiero około godziny 16. Do tego czasu na ekranie widnieją zapowiedzi i program dnia, a z głośników telewizorów dobiega program publicznej stacji radiowej Rikisutvarpid RAS-2. Bardzo często w godzinach południowych i popołudniowych prowadzone są transmisje i retransmisje (powtórki) posiedzeń islandzkiego parlamentu. Kiedyś programu było jeszcze mniej, do niedawna RUV nawet w ciągu dnia nadawał tylko planszę kontrolną (testcard), nawet po przejściu na format obrazu 16/9.
Ciekawostką jest także fakt, że do połowy lat 80-tych, co roku przez cały lipiec upływał w całości bez emisji telewizyjnej, bez telewizji były też wszystkie czwartki!
Programowo, RUV jest podobna do telewizji publicznych w Szwecji, Danii i Norwegii, które cechuje regularna obecność programów kulturalnych i dokumentalnych w prime-time i duże zróżnicowanie tematyki programów w pozostałym czasie. Na antenie pokazywane są seriale i programy pochodzące z telewizji publicznych krajów skandynawskich.
Ze względu na to, że w naziemnym analogu dostępny jest tylko jeden kanał, publiczna telewizja na Islandii wykazuje kilka cech stacji komercyjnych. Są to m.in. obecne w ramówce światowe seriale takie jak Mad Men, Desperate Housewives a nawet telenowele jak Guiding Light (nota bene: najdłużej emitowana telenowela świata, nie Moda na sukces!). Wszelkie produkcje obcojęzyczne są opatrzone napisami ekranowymi, jednak o dziką ekspansję obcych narzeczy Islandczycy nie muszą się martwić - na wyspie funkcjonuje Rada Języka Islandzkiego, która aktywnie pracuje nad rozwojem języka. Wszelkie obce pojęcia i internacjonalizmy tłumaczy się na nowe islandzkie słowa. Dlatego brak jest nawet czegoś brzmiącego podobnie do "computer", a Gotowe na Wszystko są tu znane jako "Aðþrengdar eiginkonur".
Reklamy są obecne tylko między programami, nie przerywa się żadnej audycji, czy to film, serial czy serwis informacyjny. Oto kwadransowy zapping po islandzkiej telewizji RUV z dżinglami, "identami" i fragmentami programów i innymi rozmaitościami nagranymi ze Sjonvarpid:
Sygnał jest bardzo silny, w zupełności wystarcza do odbioru antena 50cm.
Jeżeli nie mamy w dyspozycji dodatkowej anteny, a jedynie czaszę do
odbioru polskich kanałów z HotBirda na 13E, można próbować (nie
poruszając jej) zezować do pozycji 1W dodatkowym konwerterem
umieszczonym na wschód od głównego konwertera. Oceniam, że uda to się na
antenach 60cm i większych. Oprócz telewizji islandzkiej, na tej samej
częstotliwości wyszukamy niekodowaną paczkę islandzkich i duńskich
stacji radiowych; warto również zeskanować częstotliwość 11372V SR
24500, gdzie dodatkowo nadają norweskie stacje radiowe NRK. Jest to
jeden z najsilniejszych transponderów na Thorze.
Niekodowana
transmisja RUV na 1W obecna jest od pierwszych tygodni tego roku.
Wcześniej kanał był kodowany w systemie Conax i dostępny tylko dla
abonentów skandynawskiej platformy cyfrowej Canal Digital. Z
niewiadomych przyczyn go odkodowano, a ponieważ jego dalsza obecność FTA
(free to air) jest niepewna, warto cieszyć się nim póki tylko jest to
tylko możliwe. Od wspomnianego momentu odkodowania zdarzył się okres
kilkudniowego powrotu do trybu kodowanego.
/update 6.03.2012 - kanał został zakodowany w Conax/
/update 6.03.2012 - kanał został zakodowany w Conax/
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz